Ezt a módszert egy francia osteopathának, Jean-Pierre Barral, köszönhetjük, aki megfigyelései mentén dolgozta ki ezt a technikát.
„A Visceralis Manipuláció célja, hogy újrateremtse, harmonizálja és fokozza a test kommunikációját annak érdekében, hogy fokozódjon a test belső mechanizmusának jólléte.”
Egy olyan manuális terápiáról van szó, amely gyengéd, meghatározott módon alkalmazott manuális erőt használ, hogy támogassa a zsigerek, a kötőszövetek és a test azon területeinek normál mobilitását, tónusát és a vele járó szöveti mozgást, ahol az károsodott.
........................................................................................................................................................................................................................
Mobilitás: A visceralis mobilitás az a mozgás, amellyel a zsigerek a külső erőkre reagálnak. Az akaratlagos vagy spontán mozgások, mint pl. a rekeszizom légzéskor vagy a szívverés, létrehozzák azokat a külső erőket, melyek húzzák és tolják a szerveket.
........................................................................................................................................................................................................................
A mozgás az élet jele. Az univerzumban minden állandó mozgásban van. Minden mozog az időben és a térben, mely alól az ember sem kivétel. A testünknek mozgásra van szüksége ahhoz, hogy egészséges legyen. Ugyan ez igaz a test minden egyes struktúrájára, beleértve a belső szerveket is. Ahhoz, hogy egy szerv egészséges legyen és optimálisan működjön, mozgásra van szüksége.
A viscera (zsigerek) megfelelő működéséhez minden szervnek akadálytalanul kell tudnia egymáshoz képest elmozdulni. Blokk esetén, egy másik képlethez való rögzülés vagy adhézió, bármilyen kicsi is, a szerv működésromlását vonja maga után. Ezek az elakadások más hol is tüneteket fognak mutatni a testben, melyek látszólag nincsenek kapcsolatban a probléma fő okával. Sok esetben meghúzódhat a nyaki, háti, derék fájdalmak vagy épp a rossz tartás mögött egy zsigeri lézió.
Az elsődleges szöveti elakadások felszabadításával - és nem a tünetek kezelésével - lehet igazán segíteni a csökkent/megváltozott mozgású területeken, melyek így visszaállíthatók egy jobb fiziológiás mozgásba, ami pedig javítja az adott szerv működését.
Egy kezelést követően a test, önkorrekciós erejének köszönhetően, tovább folytatódik még a hatása a rá következő napokon, heteken.
A szöveghez alapul szolgáló irodalom: Visceral Manipulation (Revised Edition) -Jean-Pierre Barral & Pierre Mercier, Visceral Manipulation II - Jean-Pierre Barral