Kapcsolat

Én- rész kommunikáció

2025.05.26.

Az Én-rész kommunikáció egy olyan önismereti módszer, amely segít kapcsolatba lépni a személyiségedben élő különböző belső részekkel, hogy megértsd, mit próbálnak védeni vagy elérni – és megtaláljátok együtt azt az utat, ahol már nem harcolnak egymással, hanem együttműködnek benned.

Az én-rész állapotaink olyanok, mint egy belső család tagjai – mindegyik más személyiséget, hangot és szándékot képvisel. Néha a viselkedésünk, az érzelmeink vagy a gondolkodásmódunk alapján egészen másként érezzük magunkat egyik napról a másikra, mintha nem is ugyanaz az ember lennénk. Valójában azonban egy személy vagyunk, aki sok különböző belső részből – én-állapotból – épül fel. Mindegyik résznek megvannak a maga erősségei, félelmei, logikája és érzékenységei.

Egyik nap előtérbe kerülhet egy könnyedebb, máskor egy szorongóbb, haragosabb vagy épp túlzottan alkalmazkodó részünk. Amikor azt mondjuk, hogy „egyik részem ezt akarja, a másik meg nem”, valójában belső én-állapotaink közötti párbeszédet fogalmazunk meg. És amikor végre azt érezzük, hogy „együtt vagyok magammal”, az azt jelenti: a részeink megegyeztek, és megpihent a belső feszültség.

Ahogy Rumi is írja:

„A lényed egy vendégház. Minden reggel egy új érzelem érkezik. Fogadd őket mind szeretettel...” - Minden belső rész egy ilyen „vendég” – nem azért jön, hogy megzavarjon, hanem hogy valamit megmutasson. Nem elűzni kell őket, hanem megérteni.

Ha megtanuljuk észrevenni, melyik rész van jelen, akkor azt is megtanulhatjuk, hogy egy fájdalmas, visszahúzódó én-részből hogyan váltsunk át egy erősebb, határozottabb állapotba. A folyamat során pedig lehetőség nyílik arra is, hogy a fájdalmat hordozó részeinket gyengéden megközelítsük, és segítsük őket az oldásban.

Mert az én-állapotaink sokfélesége nem probléma, hanem erőforrás – és ha megtanuljuk őket integrálni, az életünk gazdagabbá, hitelesebbé és szabadabbá válhat.

Hogy tudna az én önpusztító részem egyáltalán hasznos lenni a számomra?

Az önpusztítónak tűnő én-részek sokszor nem ellenségek, hanem régi, túlélésre berendezkedett védők, akik olyan stratégiákat alkalmaznak, amelyek valaha segítettek, ma viszont már inkább akadályoznak. Halogatás, izoláció, túlzott önkritika, testi ártás vagy destruktív kapcsolatok is lehetnek egy belső rész kétségbeesett kísérletei arra, hogy megóvjon valami mélyebb fájdalomtól.

Ahogy Richard Schwartz is megfogalmazta: „Minden belső részünk jót akar, csak néha eltévedt módszereket használ.”

  • Ha gyerekként megszégyenítettek, amikor kiálltál magadért, kialakulhatott egy rész, aki azóta is „biztosra megy” azzal, hogy visszahúz, megnémít, leértékel, nehogy újra át kelljen élned a megszégyenítést.
  • Ha komoly veszteség vagy fájdalom ért, előjöhet egy rész, aki minden érzést elfojt – akár önbüntetéssel is –, csak hogy ne kelljen újra szembesülnöd a kontrollvesztéssel.
  • Ha sosem volt biztonságos tered sírni vagy gyászolni, lehet, hogy egy másik rész inkább lefagyaszt vagy lebénít, nehogy az elárasztó érzések előtörjenek.

Ezek a részek nem rombolni akarnak, hanem túlélni, védeni, irányítani – csak nem tanultak meg máshogy működni. Ez a módszer épp abban segít, hogy felismerjük: ezek a részek nem hibásak – csak segítségre van szükségük, hogy megtalálják a jobban működő, építőbb utakat.

Hogyan zajlik a folyamat?

Ez egy csendes, figyelmes belső kapcsolódásra épül. A találkozók során – egy biztonságos, megtartó térben – finom kérdésekkel, jelenléttel és vezetett fókuszálással segítelek, hogy tudatosabban érzékelhesd, melyik belső részed van jelen abban a kérdéskörben, amely most kihívást jelent az életedben.

Ebben a kapcsolódásban megnézzük, hogy az az én-részed hogyan érzi magát, mire van szüksége, mikor alakult ki, mitől tart, hogy hívják, mi a célja, minek a hatására jött létre és hogyan kapcsolódik a többi részeddel. Néha ez egy belső párbeszéd formáját ölti, máskor csak érzések, képek, testi érzetek formájában történik meg a kapcsolódás. A cél nem az, hogy megváltoztasd a részt, hanem hogy meghalld és megértsd, mit próbál elérni vagy elkerülni – és így lehetőséget adj neki egy új, kevésbé fájdalmas működésmód megtalálására.

Például előfordulhat, hogy a beszélgetés során megjelenik egy szorongó rész – mondjuk egy olyan én-rész, aki gyermekként megtapasztalta, hogy ha hibázik, akkor elutasítják vagy megszégyenítik. Ilyenkor nem elemezni kezdjük őt, hanem figyelmet adunk neki: megkérdezzük, hogyan érzi magát, mitől fél, mire lenne most igazán szüksége. Lehet, hogy csak egy testérzet, egy hangulat, vagy egy régi mondat jelenik meg benned.

Ahogy ez a rész meghallgatást kap, gyakran elkezd megnyugodni – és ha lehetőséget kap, hogy másképp kapcsolódjon hozzád, megtalálhatja a maga új, támogató szerepét a belső rendszeredben. Nem sürgetjük, nem „javítjuk meg” – csak jelen vagyunk, és figyelünk rá. Ez a figyelem önmagában már átalakító erejű lehet.

A folyamat gyengéd, de mély: egyfajta belső együttműködést épít, amelyben nem elnyomunk, hanem összehangolunk. Fontos része ennek a különböző én-részek közötti harmonikus kommunikáció és együtt működés. Amikor ezek a belső részek egymással kapcsolatba lépnek, gyakran történik meg az a fordulat, amit úgy élünk meg: „most végre nem harcolok magammal”.

Kinek ajánlom ezt a folyamatot?

Ezt a belső munkát azoknak ajánlom, akik:

  • gyakran érzik úgy, hogy belső ellentmondásokkal küzdenek, mintha „saját magukkal vitatkoznának”,
  • önkritikájuk túlzottan erős, és nehéz számukra az önelfogadás,
  • elakadást tapasztalnak ismétlődő viselkedésmintákban, kapcsolati helyzetekben,
  • halogatnak, túlterhelődnek vagy túlzottan megfelelnek másoknak,
  • gyermekkori sebeket, elhanyagoltságot vagy érzelmi hiányokat hordoznak,
  • belső szorongás, feszültség, megmagyarázhatatlan érzések jelennek meg az életükben,
  • úgy érzik, hogy „több részük” él bennük, és szeretnék jobban megismerni, megérteni ezeket,
  • vágynak arra, hogy kapcsolódjanak a saját belső világukhoz, és elfogadóbb, együttműködőbb viszonyt alakítsanak ki önmagukkal.

Ez a módszer nem címkézésre épül, hanem arra a mély meggyőződésre, hogy minden bennünk élő rész értékes, csak szeretné ha végre meghallgatva lenne.

Nem egységes, hanem integrált személyiség

A folyamat célja nem egy mereven egységes személyiség megalkotása, hanem egy olyan belső rendszer kialakítása, ahol a különböző én-állapotok elfogadják, tisztelik egymást, és együtt egy integrált, harmonikus egészet alkotnak.

Minden benned élő rész egy történetet hordoz – és ha megtanulsz velük kapcsolatba lépni, nemcsak megértheted önmagadat, hanem újra összerendezheted azt, aki valójában vagy.

Ha úgy érzed, itt az ideje meghallani, amit eddig elnyomtál, és szeretnél ebben kísérést kapni, szeretettel várlak. Ez a munka gyengéd, biztonságos és mély – ahogy a belső világod is.

Felhasznált források:

RUMI - A vendégház

EMMERSON, G. (2007) Ego State Therapy. Crown House Publishing Ltd.

DAUBNER B., DAUBNER E. (2015) Integratív pszichoterápia – integratív hipnoterápia.

További cikkek

Gyakran ismételt kérdések

Mire számíthatsz az első alkalommal?

Abban az esetben, ha még nem jártál masszázson vagy nálam, szeretném bemutatni neked, hogy is néz ki az első alkalom:  

1. Részletesen átbeszéljük, hogy mivel szeretnéd hogy foglalkozzunk. 
2. Végigvesszük, hogy van-e valamilyen speciális körülmény, ami befolyásolja a masszásod. (Érzékenység, korábbi sérülés, stb.). 
3. Elmondom mit javaslok Neked azok alapján amit megosztottál. 
4. Kint megvárom, hogy kényelmesen elhelyezkedj a masszázságyon. 
5. Finoman kezdem majd a masszázst, hogy felmérjem milyen állapotban vagy. 
6. A te igényeid szerint lesz erős vagy gyengéd a kezelés. 
7. A masszázs alatt halk zene fog szól, kivéve ha a csendet részesíted előnyben. 
8. A kezelés alatt nem kell beszélnünk (ha csak nem szeretnél), így kitudsz kapcsolni és megpihenni a nyugalomba. 
9. A kezelés alatt törölközővel takarlak, a szobának a hőmérsékletét pedig az évszaknak megfelelően teszem számodra komfortossá. 
10. Ha egy adott problémával érkeztél mindig visszaellenőrizzük hogyan változott annak hatására és úgy haladunk tovább. 
11. A masszázs végén, immár elazultan, hagyok neked időt, hogy megtörölközz és felöltözz. 
12. Összehasonlítjuk a kezdeti állapothoz képest a mostanit és ha kell javaslok hozzá gyakorlatokat, amikkel az eredményt még tartósabbá teheted. Itt van lehetőség a benned felmerült kérdésekre választ kapni. 
13. Ha szeretnél jönni hozzám, megbeszéljük a következő időpontot.  

Szeretettel várlak téged a felejthetetlen masszázsra!

Mikor kell megérkeznem masszázsra?

A masszázsra érdemes 5 perccel a megbeszélt időpont előtt megérkezni, hogy nyugodtan legyen idönk átbeszélni, hogy mit szeretnél. Ez segít abban, hogy az időpontodat teljes mértékben ki tudd használni, és a masszázs pihentetően induljon.

Mit kell magammal hoznom?

A masszázsra érkezve általában nincs szükség különösebb előkészületre, mindent biztosítok számodra. Kényelmes ruházatban érkezz, ami nem szorít és könnyen levehető. A legfontosabb, hogy hozd magaddal a nyitottságodat és a vágyadat a pihenésre!

Mi történik, ha elkések?

Amennyiben késve érkezel, és emiatt nem tudjuk időben elkezdeni a masszázst, sajnos az idő a Te kezelésednek idejéből csökken. A többi vendégre való tekintettel a masszázst a tervezett időben kell befejeznünk. 

Ebben az esetben is az eredetileg foglalt masszázs hosszát és típusát szükséges kifizetni. Kérem, hogy amint észleled a késést, mindenképpen jelezze felém. Köszönöm a megértésed!

Hogyan és meddig mondhatom le a foglalásom? Van-e lehetőség időpont módosításra?

Foglalásodat legkésőbb 24 órával a megbeszélt időpont előtt mondhatod le vagy módosíthatod, így lehetőség nyílik arra, hogy más vendégek is élhessenek a felszabaduló időponttal. Amennyiben a lemondás 24 órán belül történik, az adott kezelés árának 50%-át felszámolom.  

Ajándékutalvány és bérlet esetén felhasználtnak minősül azaz alkalom.  

Ha szeretnél módosítani vagy lemondani, kérlek, lépj velem kapcsolatba telefonon, e-mailben vagy messengeren. Megértésedet köszönöm!

Milyen fizetési lehetőségek vannak?

Masszázs után többféle fizetési lehetőség közül választhatsz: fizethetsz készpénzben, átutalással, illetve SZÉP kártyás utalással is. Válaszd azt a megoldást, amely számodra a legkényelmesebb!

Lehet-e beszélgetni masszázs közben?

Természetesen lehet beszélgetni masszázs közben, ha szeretnél. Azonban sokan inkább a csendet vagy a pihentető zenét részesítik előnyben, hogy jobban ellazulhassanak. A legfontosabb, hogy te jól érezd magad, ezért nyugodtan mondd el, mi a számodra legkényelmesebb.

Van parkolásra lehetőség a környéken?

Igen, a környéken van parkolási lehetőség. Általában sok szabad hely szokott lenni, de fontos megjegyezni, hogy a parkolás fizetős. Érdemes előre tájékozódni a parkolási díjakról és az időkorlátokról, hogy zavartalanul élvezhesd a masszázst.

Menstruáció alatt is jöhetek masszázsra?

Igen, menstruáció alatt is jöhetsz masszázsra. Sok vendég számára a masszázs kifejezetten enyhíti a menstruációs görcsöket és javítja a közérzetet. Azonban érdemes előre jelezni, hogy menstruáció alatt vagy, hogy ennek megfelelően tudjam alkalmazni a fogásokat. Ha bármilyen kérdésed van, vagy kényelmetlenül érzed magad, bátran jelezd a masszázs során.

Várandóság alatt is mehetek masszázsra?

Igen, várandóság alatt is mehetsz masszázsra. A várandós nők számára kifejlesztett masszázs segíthet enyhíteni a terhességgel járó fájdalmakat, mint például a derékfájás, a lábdagadás, és a feszültség. Mindig tájékoztass a terhességed állapotáról és az esetleges orvosi javaslatokról, hogy a kezelést a legnagyobb biztonságban élvezhesd.

Lehet-e masszázst ajándékként adni?

Igen, masszázst ajándékként is adhatunk. Az egyedi, névre szóló ajándékutalvány formájában papír alapú vagy online változatban is elérhetőek, ami lehetővé teszi, hogy a megajándékozott a neki tetsző időpontban és kezeléstípusban vegye igénybe. Az ajándékutalvány remek módja annak, hogy valakinek egy különleges élményt ajándékozzunk, legyen szó pihenésről, felfrissülésről vagy stresszoldásról.

Ajándékutalványom van, hogyan foglalhatok időpontot?

Ajándékutalvány felhasználásához időpontot foglalhatsz: telefonon, e-mailben vagy messenger-en.

Milyen gyakran kellene masszázsra járnom?

A masszázs gyakorisága személyre szabott és több tényezőtől függ, például a céltól, az életmódtól és az egyéni szükségletektől. Általános irányelvek szerint: 

1. Relaxáció és stresszkezelés: 3-4 hetente egyszer, hogy folyamatosan fenntartsa a relaxációt és csökkentse a stresszt. 

2. Fizikai fájdalom vagy izomfeszültség: Hetente egyszer ajánlott, kúraszerűen, különösen, ha gyakori fájdalmak vagy izomgörcsök jelentkeznek. 

3. Rehabilitáció: Orvosi javaslat alapján, lehet heti vagy kétheti rendszerességgel, a gyógyulás elősegítése érdekében. 

Fontos, hogy hallgass a tested jelzéseire, és szükség szerint alkalmazkodj.
crossmenu