Mikor elkezdtem tanulni masszírozni, többször jött velem szembe a mélyszöveti masszázs elnevezés, azonban jó darabig nem is nagyon tudtam hova tenni. Később - ismeretekkel és tapasztalattal gazdagodva - egyre jobban letisztultak azok az elemek, amik ehhez a technikához kapcsolódnak. Azt is látom, hogy szeretik ezt a címkét felhasználni reklámként, mert jól hangzik; valami, amit nehéz értelmezni és drágán el lehet adni. Még a masszőrök között is sok ellentmondás olvasható a meghatározásokkal, a technikákkal, az alkalmazott erőkkel és a protokollokkal kapcsolatban. Hoztam nektek egy erre vonatkozó angol összehasonlító cikket, hogy a fejekben nagyobb legyen a tisztán látás és mindenki tudatosan válasszon olyan masszázst, mely számára a lehető legjobb.
A masszázs egy olyan kezelés, melyről a legrégebbi feljegyzések vannak. Már több ezer évvel ezelőtt használták a világ különböző kultúrái, hogy segítsenek a relaxációban, a teljesítmény fokozásában és hogy biztosítsa a halál közeli pillanatokban a kényelmet, az elfogadást. Mindemellett nagy szerepe volt a fájdalom enyhítésében is. A masszázsról mindenkinek más kép él a fejében. Ez nem véletlen, hiszen rengeteg fajtája létezik – az Ausztrál Masszázs Terápia Szövetség 60 különböző módszert tart számon –, mely szükségessé tett egy általános megfogalmazást: „Kezekkel történő módszeres manipulációja a lágy szövetnek, mely elősegíti a gyógyulást, csökkenti a stresszt, fokozza az izmok lazulását, helyileg fokozza a keringést, és a kényelem érzésével tölt el.”. Maga a mélyszöveti masszázs ebbe tartozik bele, mellyel külön nem nagyon lehet találkozni, hanem beleolvasztva egy kezelésbe, amikor arra éppen szükség van.
Néhány masszőr úgy értelmezi a mélyszöveti masszázs technikáját, mint egy svédmasszázs, csupán nagyobb erővel kivitelezve. Azt gondolom, hogy sokan, akik nem ismerik a masszázsfajtákat és a fürdőkben találkoznak ezzel az elnevezéssel először, hasonló kép alakulhat ki bennük. Véleményem szerint itt többről van szó. A módszer kifejezetten a mélyszöveteket célozza meg, mely nem csupán a nagyobb erő alkalmazásáról szól.
Ahogy a masszázsok is fejlődnek és járják saját útjukat, úgy igaz ez erre a típusra is. Ennél fogva pedig észrevehetjük azt, hogy ez a módszer milyen harmonikusan tud kapcsolódni más technikákhoz (pl.: a myofasciális oldás és a triggerpont terápia). Vannak olyanok, akik az akupresszúrát és a myofasciális oldást értik mélyszöveti masszázs alatt.
..................................................................................................................................................................................................................................................
..................................................................................................................................................................................................................................................
Ebben a nagy összeolvadásban és áramlásban akkor mi is ez a technika? Ami már egy kicsit megfoghatóbbá teszi számunkra az a következő: „Az mélyszöveti masszázs, ahogy a neve is mondja, a mély rétegekben lévő izomszövetekre fokuszál. Úgy lett kialakítva, hogy elérje az izmok sűrűn szőtt mély szekcióit, különösképpen az izmok egyedi rostjait”. Ennél a megközelítésnél azt gondolom, jobban kibontja előttünk ennek a technikának a rejtelmeit egy másik nézőpont: „Ahhoz, hogy megértsük a különböző szinteket a testben és képesek legyünk dolgozni a szövetek e rétegeiben, le kell lazítani, nyújtani és oldani a meglévő mintákat a lehető leghatékonyabb és legenergiatakarékosabb módon, mely a vendég komfortzónájának határain belül mozog.”
Itt fontos megjegyezni, hogy ez nem a kellemes masszázsok közé tartozik, és ez a komfortzóna a szükségtelen fájdalom okozására vonatkozik. A fentebb olvasott megközelítés talán jobban felöleli a metodikának a teljes koncepcióját, viszont érdemes lesz két fogalmat elkülönítenünk.
Az egyik a „mély masszázs”, mely a terapeuta azon szándékát kellene megfogalmaznia, hogy a mélyen lévő szöveteket törekszik elérni. Ez lehet akármilyen masszázs típusnak a része (valljon magáénak bármilyen alapelvet és technikát), ahol a terapeuta igyekszik hatással lenni a mélyebb rétegekben lévő izmokra. Ezzel szemben, a mélyszöveti masszázsnak azt kellene leírnia, hogy ez egy specifikus és autonóm metodika a masszázsterápián belül. Felsorolás szerűen kiemelek olyan dolgokat, melyek jellemzik ezt a technikát és érdemes ezekre figyelni masszázs közben.
Elmondható, hogy a „a mélyszöveti technikák átfogó masszázsalapelvekre épülnek, és ezeket összefüggéseiben kellene alkalmazni”. Ezekkel a támpontokkal sikerült megfoghatóbbá tenni a módszert. Sok kutatás foglalkozik azzal, hogy milyen következményei is lehetnek a mindennapi életünkre. A következőkben összeszedtem a lényegesebb eredményeket:
Remélem tudtam segíteni, abban hogy érhetőbb képet kapjunk a mély szöveti masszázsról. Ezeknek a fényében mindannyian tudatosan tudunk dönteni, hogy milyen technikára van igényünk. Amennyiben valakiben még nem tisztult le ez a módszer javasolom, próbálja ki, szerezzen gyakorlati élményt róla!
A szöveghez alapul szolgáló irodalom: Deep tissue massage: What are we talking about? /Yogev Koren, BPT, Leonid Kalichman, PT, PhD *Department of Physical Therapy, Recanati School for Community Health Professions, Faculty of Health Sciences, Ben-Gurion University of the Negev, BeerSheva, Israel/ A szövegben található képeket pedig snappa.com-ról vettem.