Kapcsolat

Mélyszöveti masszázs

2020.07.06.

Mikor elkezdtem tanulni masszírozni, többször jött velem szembe a mélyszöveti masszázs elnevezés, azonban jó darabig nem is nagyon tudtam hova tenni. Később - ismeretekkel és tapasztalattal gazdagodva - egyre jobban letisztultak azok az elemek, amik ehhez a technikához kapcsolódnak. Azt is látom, hogy szeretik ezt a címkét felhasználni reklámként, mert jól hangzik; valami, amit nehéz értelmezni és drágán el lehet adni. Még a masszőrök között is sok ellentmondás olvasható a meghatározásokkal, a technikákkal, az alkalmazott erőkkel és a protokollokkal kapcsolatban. Hoztam nektek egy erre vonatkozó angol összehasonlító cikket, hogy a fejekben nagyobb legyen a tisztán látás és mindenki tudatosan válasszon olyan masszázst, mely számára a lehető legjobb.

A masszázs egy olyan kezelés, melyről a legrégebbi feljegyzések vannak. Már több ezer évvel ezelőtt használták a világ különböző kultúrái, hogy segítsenek a relaxációban, a teljesítmény fokozásában és hogy biztosítsa a halál közeli pillanatokban a kényelmet, az elfogadást. Mindemellett nagy szerepe volt a fájdalom enyhítésében is. A masszázsról mindenkinek más kép él a fejében. Ez nem véletlen, hiszen rengeteg fajtája létezik – az Ausztrál Masszázs Terápia Szövetség 60 különböző módszert tart számon –, mely szükségessé tett egy általános megfogalmazást: „Kezekkel történő módszeres manipulációja a lágy szövetnek, mely elősegíti a gyógyulást, csökkenti a stresszt, fokozza az izmok lazulását, helyileg fokozza a keringést, és a kényelem érzésével tölt el.”. Maga a mélyszöveti masszázs ebbe tartozik bele, mellyel külön nem nagyon lehet találkozni, hanem beleolvasztva egy kezelésbe, amikor arra éppen szükség van.

Néhány masszőr úgy értelmezi a mélyszöveti masszázs technikáját, mint egy svédmasszázs, csupán nagyobb erővel kivitelezve. Azt gondolom, hogy sokan, akik nem ismerik a masszázsfajtákat és a fürdőkben találkoznak ezzel az elnevezéssel először, hasonló kép alakulhat ki bennük. Véleményem szerint itt többről van szó. A módszer kifejezetten a mélyszöveteket célozza meg, mely nem csupán a nagyobb erő alkalmazásáról szól.

Ahogy a masszázsok is fejlődnek és járják saját útjukat, úgy igaz ez erre a típusra is. Ennél fogva pedig észrevehetjük azt, hogy ez a módszer milyen harmonikusan tud kapcsolódni más technikákhoz (pl.: a myofasciális oldás és a triggerpont terápia). Vannak olyanok, akik az akupresszúrát és a myofasciális oldást értik mélyszöveti masszázs alatt.

..................................................................................................................................................................................................................................................

  • myofasciális oldás: egy manuális technika, aminek célja a kötött kötőszöveti rétegek oldása által megrövidült, feszes izomzat fellazítása, és felszabadítása
  • triggerpont terápia: egy olyan kezelés, mely során az izmokban, kötőszövetekben lévő fájdalmas pontokat oldják nyomással és nyújtással

..................................................................................................................................................................................................................................................

Ebben a nagy összeolvadásban és áramlásban akkor mi is ez a technika? Ami már egy kicsit megfoghatóbbá teszi számunkra az a következő: „Az mélyszöveti masszázs, ahogy a neve is mondja, a mély rétegekben lévő izomszövetekre fokuszál. Úgy lett kialakítva, hogy elérje az izmok sűrűn szőtt mély szekcióit, különösképpen az izmok egyedi rostjait”. Ennél a megközelítésnél azt gondolom, jobban kibontja előttünk ennek a technikának a rejtelmeit egy másik nézőpont: „Ahhoz, hogy megértsük a különböző szinteket a testben és képesek legyünk dolgozni a szövetek e rétegeiben, le kell lazítani, nyújtani és oldani a meglévő mintákat a lehető leghatékonyabb és legenergiatakarékosabb módon, mely a vendég komfortzónájának határain belül mozog.”

Itt fontos megjegyezni, hogy ez nem a kellemes masszázsok közé tartozik, és ez a komfortzóna a szükségtelen fájdalom okozására vonatkozik. A fentebb olvasott megközelítés talán jobban felöleli a metodikának a teljes koncepcióját, viszont érdemes lesz két fogalmat elkülönítenünk.

Az egyik a „mély masszázs”, mely a terapeuta azon szándékát kellene megfogalmaznia, hogy a mélyen lévő szöveteket törekszik elérni. Ez lehet akármilyen masszázs típusnak a része (valljon magáénak bármilyen alapelvet és technikát), ahol a terapeuta igyekszik hatással lenni a mélyebb rétegekben lévő izmokra. Ezzel szemben, a mélyszöveti masszázsnak azt kellene leírnia, hogy ez egy specifikus és autonóm metodika a masszázsterápián belül. Felsorolás szerűen kiemelek olyan dolgokat, melyek jellemzik ezt a technikát és érdemes ezekre figyelni masszázs közben.

   

  • Lassan kivitelezett fogások, mely lehetővé teszi, hogy meglegyen a kellő mélység benne.
  • Különbséget lehet tenni a mély és az erőteljes fogások között, amiben sok erő van, lehet attól még felszínes mozdulat.
  • Mikor dolgozunk az izom hason (az izmok kiszélesedő része, mely összehúzódásra képes) a rost lefutásával párhuzamosan, érintenie kellene a keresztirányú rostokat is.
  • Fontosak a nyújtó mozdulatok és hogy legyen benne aktív izommunka a masszázs során.
  • A fogásoknak törekedniük kell szükségtelen fájdalom elkerülésére.

Elmondható, hogy a „a mélyszöveti technikák átfogó masszázsalapelvekre épülnek, és ezeket összefüggéseiben kellene alkalmazni”. Ezekkel a támpontokkal sikerült megfoghatóbbá tenni a módszert. Sok kutatás foglalkozik azzal, hogy milyen következményei is lehetnek a mindennapi életünkre. A következőkben összeszedtem a lényegesebb eredményeket:  

  • A vérnyomást és a pulzust kiegyensúlyozottabb szintre hozza.
  • Visszaállítja az egészséges mozgástartományt és csökkenti a fájdalmat.
  • Segít helyreállítani a szövetek rugalmasságát, ezzel csökkentve a sérülés kockázatát.
  • Képes csökkenteni a fájdalmat.

Remélem tudtam segíteni, abban hogy érhetőbb képet kapjunk a mély szöveti masszázsról. Ezeknek a fényében mindannyian tudatosan tudunk dönteni, hogy milyen technikára van igényünk. Amennyiben valakiben még nem tisztult le ez a módszer javasolom, próbálja ki, szerezzen gyakorlati élményt róla!

A szöveghez alapul szolgáló irodalom: Deep tissue massage: What are we talking about? /Yogev Koren, BPT, Leonid Kalichman, PT, PhD *Department of Physical Therapy, Recanati School for Community Health Professions, Faculty of Health Sciences, Ben-Gurion University of the Negev, BeerSheva, Israel/ A szövegben található képeket pedig snappa.com-ról vettem.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

További cikkek

Gyakran ismételt kérdések

Mire számíthatsz az első alkalommal?

Abban az esetben, ha még nem jártál masszázson vagy nálam, szeretném bemutatni neked, hogy is néz ki az első alkalom:  

1. Részletesen átbeszéljük, hogy mivel szeretnéd hogy foglalkozzunk. 
2. Végigvesszük, hogy van-e valamilyen speciális körülmény, ami befolyásolja a masszásod. (Érzékenység, korábbi sérülés, stb.). 
3. Elmondom mit javaslok Neked azok alapján amit megosztottál. 
4. Kint megvárom, hogy kényelmesen elhelyezkedj a masszázságyon. 
5. Finoman kezdem majd a masszázst, hogy felmérjem milyen állapotban vagy. 
6. A te igényeid szerint lesz erős vagy gyengéd a kezelés. 
7. A masszázs alatt halk zene fog szól, kivéve ha a csendet részesíted előnyben. 
8. A kezelés alatt nem kell beszélnünk (ha csak nem szeretnél), így kitudsz kapcsolni és megpihenni a nyugalomba. 
9. A kezelés alatt törölközővel takarlak, a szobának a hőmérsékletét pedig az évszaknak megfelelően teszem számodra komfortossá. 
10. Ha egy adott problémával érkeztél mindig visszaellenőrizzük hogyan változott annak hatására és úgy haladunk tovább. 
11. A masszázs végén, immár elazultan, hagyok neked időt, hogy megtörölközz és felöltözz. 
12. Összehasonlítjuk a kezdeti állapothoz képest a mostanit és ha kell javaslok hozzá gyakorlatokat, amikkel az eredményt még tartósabbá teheted. Itt van lehetőség a benned felmerült kérdésekre választ kapni. 
13. Ha szeretnél jönni hozzám, megbeszéljük a következő időpontot.  

Szeretettel várlak téged a felejthetetlen masszázsra!

Mikor kell megérkeznem masszázsra?

A masszázsra érdemes 5 perccel a megbeszélt időpont előtt megérkezni, hogy nyugodtan legyen idönk átbeszélni, hogy mit szeretnél. Ez segít abban, hogy az időpontodat teljes mértékben ki tudd használni, és a masszázs pihentetően induljon.

Mit kell magammal hoznom?

A masszázsra érkezve általában nincs szükség különösebb előkészületre, mindent biztosítok számodra. Kényelmes ruházatban érkezz, ami nem szorít és könnyen levehető. A legfontosabb, hogy hozd magaddal a nyitottságodat és a vágyadat a pihenésre!

Mi történik, ha elkések?

Amennyiben késve érkezel, és emiatt nem tudjuk időben elkezdeni a masszázst, sajnos az idő a Te kezelésednek idejéből csökken. A többi vendégre való tekintettel a masszázst a tervezett időben kell befejeznünk. 

Ebben az esetben is az eredetileg foglalt masszázs hosszát és típusát szükséges kifizetni. Kérem, hogy amint észleled a késést, mindenképpen jelezze felém. Köszönöm a megértésed!

Hogyan és meddig mondhatom le a foglalásom? Van-e lehetőség időpont módosításra?

Foglalásodat legkésőbb 24 órával a megbeszélt időpont előtt mondhatod le vagy módosíthatod, így lehetőség nyílik arra, hogy más vendégek is élhessenek a felszabaduló időponttal. Amennyiben a lemondás 24 órán belül történik, az adott kezelés árának 50%-át felszámolom.  

Ajándékutalvány és bérlet esetén felhasználtnak minősül azaz alkalom.  

Ha szeretnél módosítani vagy lemondani, kérlek, lépj velem kapcsolatba telefonon, e-mailben vagy messengeren. Megértésedet köszönöm!

Milyen fizetési lehetőségek vannak?

Masszázs után többféle fizetési lehetőség közül választhatsz: fizethetsz készpénzben, átutalással, illetve SZÉP kártyás utalással is. Válaszd azt a megoldást, amely számodra a legkényelmesebb!

Lehet-e beszélgetni masszázs közben?

Természetesen lehet beszélgetni masszázs közben, ha szeretnél. Azonban sokan inkább a csendet vagy a pihentető zenét részesítik előnyben, hogy jobban ellazulhassanak. A legfontosabb, hogy te jól érezd magad, ezért nyugodtan mondd el, mi a számodra legkényelmesebb.

Van parkolásra lehetőség a környéken?

Igen, a környéken van parkolási lehetőség. Általában sok szabad hely szokott lenni, de fontos megjegyezni, hogy a parkolás fizetős. Érdemes előre tájékozódni a parkolási díjakról és az időkorlátokról, hogy zavartalanul élvezhesd a masszázst.

Menstruáció alatt is jöhetek masszázsra?

Igen, menstruáció alatt is jöhetsz masszázsra. Sok vendég számára a masszázs kifejezetten enyhíti a menstruációs görcsöket és javítja a közérzetet. Azonban érdemes előre jelezni, hogy menstruáció alatt vagy, hogy ennek megfelelően tudjam alkalmazni a fogásokat. Ha bármilyen kérdésed van, vagy kényelmetlenül érzed magad, bátran jelezd a masszázs során.

Várandóság alatt is mehetek masszázsra?

Igen, várandóság alatt is mehetsz masszázsra. A várandós nők számára kifejlesztett masszázs segíthet enyhíteni a terhességgel járó fájdalmakat, mint például a derékfájás, a lábdagadás, és a feszültség. Mindig tájékoztass a terhességed állapotáról és az esetleges orvosi javaslatokról, hogy a kezelést a legnagyobb biztonságban élvezhesd.

Lehet-e masszázst ajándékként adni?

Igen, masszázst ajándékként is adhatunk. Az egyedi, névre szóló ajándékutalvány formájában papír alapú vagy online változatban is elérhetőek, ami lehetővé teszi, hogy a megajándékozott a neki tetsző időpontban és kezeléstípusban vegye igénybe. Az ajándékutalvány remek módja annak, hogy valakinek egy különleges élményt ajándékozzunk, legyen szó pihenésről, felfrissülésről vagy stresszoldásról.

Ajándékutalványom van, hogyan foglalhatok időpontot?

Ajándékutalvány felhasználásához időpontot foglalhatsz: telefonon, e-mailben vagy messenger-en.

Milyen gyakran kellene masszázsra járnom?

A masszázs gyakorisága személyre szabott és több tényezőtől függ, például a céltól, az életmódtól és az egyéni szükségletektől. Általános irányelvek szerint: 

1. Relaxáció és stresszkezelés: 3-4 hetente egyszer, hogy folyamatosan fenntartsa a relaxációt és csökkentse a stresszt. 

2. Fizikai fájdalom vagy izomfeszültség: Hetente egyszer ajánlott, kúraszerűen, különösen, ha gyakori fájdalmak vagy izomgörcsök jelentkeznek. 

3. Rehabilitáció: Orvosi javaslat alapján, lehet heti vagy kétheti rendszerességgel, a gyógyulás elősegítése érdekében. 

Fontos, hogy hallgass a tested jelzéseire, és szükség szerint alkalmazkodj.
crossmenu