Kapcsolat

Hegek hatásai az életünkre

2020.06.30.

Masszázsok során gyakran találkozom a legkülönbözőbb hegekkel. Ezek általában valamilyen műtéthez köthetők. Minden hegben közös az, hogy amint begyógyultak foglalkozni kell velük, legyen szó gerincsérv műtétről, artroszkópos térdműtétről, vakbél eltávolításról, csípő protézis beültetésről vagy pedig császármetszésről. Joggal merül bennünk a kérdés, miért is van erre szükség, ha egyszer begyógyult a seb? Ennek az oka egyszerű, a rostos szövetek között adhéziók alakulnak ki, melyek összeköttetésben állnak más lágy részekkel is, így lesznek rájuk hatással. Ezek nem rögtön vehetők észre, néha évek lassú munkája kell, mire a tűnetek megjelennek. Ebben az írásban a császármetszés utáni hegek alapján szeretném bemutatni azt, miért is érdemes velük foglalkozni, hogyan hatnak a testünk más részeire és milyen rendkívüli változásokat tapasztalhatunk a mindennapokban ennek hatására.

Azért döntöttem az ilyen típusú hegnél, mivel ma Magyarországon a szülések igen nagy százaléka császármetszéssel végeznek. 2006-ban még csak a szülések 29 % volt ilyen, a 2010-es évekre meghaladta a 35 %-ot, 2018-ra pedig elérte a 40 %-ot. Ebben a növekvő tendenciában valószínű, hogy családunkban, baráti körünkben lesz olyan, akinek ilyen hege van. A WHO azt ajánlja, hogy a császármetszések aránya ne legyen több 15%-nál, így biztosítható egy minőségi gondoskodás, felépülés.

Egy 2014-es tanulmány kimutatta, hogy ezek az adhéziók 51%-ban felelősek a későbbi szülészeti és nőgyógyászati műtétek gyakoriságáért. Az összenövéseket az egyik fő kiváltó oknak tartják az endometriózisnál. Ezek a letapadások gyakran okoznak krónikus fájdalmakat a hegnél, amelyek máshova is kisugározhatnak. A szöveti kapcsolatok miatt hatással lesz mozgásmintázatunkra is, mely még több problémát fog jelenti számunkra.

 A császármetszések 41%-a jár operáció utáni adhéziókkal, mutat rá egy tanulmány, mely 2005-től egészen 2011-ig terjedő időszakot vizsgálta. Ezek a letapadások különböző tünetekhez vezethet, mint krónikus hasi fájdalom, vékonybél elzáródás, rendszertelen havi ciklus és meddőség. Ezek mind elkerülhetők, ha a megfelelő időben elkezdünk foglalkozni velük. A lágy szöveti hegkezelés képes csökkenteni a fájdalmat, a nyomásérzékenységet, növelni a heg rugalmasságát, nem utolsó sorban pedig javít annak esztétikai kinézetén. (A hegekre ajánlott krémek használata csupán a heg megjelenésében segíthet.)

A mostani kutatásban két hölgy hegét kezelték. Az első jelentkező 35 éves, akinek 2005-ben és 2007-ben volt császármetszése. A második pedig 33 éves, aki 2008-ben és 2012-ben eset át ilyen beavatkozáson. Mind ketten állandó fájdalmat tapasztaltak a bélműködések során és mikor nyomás volt a hasuk alsó részén. Az 1. hölgynek voltak éles fájdalmai, amikor megfordult az ágyban, ezt 4-7-es erősségűnek írta le.

(1-es fájdalom index, amit alig érez meg az ember, 10-es pedig, amit már képtelen elviselni, annyira fáj)

Mind kettejük fájdalma rosszabbodót a menstruációt megelőző 2 hétben. A 2. hölgy nem tapasztalt jelentős nyugalmi fájdalmat, azonban az érintésre égő, díszkomfortos érzése volt. Ezt megelőzőn egyikük sem keresett megoldást a fájdalmaikra.

Minden második héten mentek kezelésre. A vizsgálat során összesen 4 masszázst kaptak fejenként. Ezek a kezelések 30 percesek voltak, így könnyen be tudták illeszteni a mindennapi rutinjukba. Ezeket az alkalmakat egy medencei és hasi részen alkalmazott myofasciális felszabadító technikával kezdték, mely megkönnyítette a szövetek mobilitását a különböző rétegekben. Ezt kiegészítve kaptak még mélyszöveti masszázst és nyújtásokat. Nem kaptak otthon végzendő gyakorlatokat.

A kezelések végére az eltérés jelentős volt a kezdeti állapotokhoz képest. Az első hölgy estében a 4-7-es fájdalom az utolsó kezelés után teljesen megszűntek. Ez igaz volt a 2. hölgynél is, annak ellenére, hogy ő csupán 1-es fájdalomról számolt be. A tapintási érzékenysége ezeknek a részeknek jelentősen csökkent, elmúltak a díszkomfortos, égő érzetek. A hegek mobilitásai is rendkívüli mértékben javult. A hölgyek saját elmondásuk alapján kivételes változást tapasztaltak a kezelés sorozat végére.

A fent leírt vizsgálatból is jól látszik, hogy néhány célzott alkalom, mekkora változást hozhat az életünkben. Az én véleményem az, hogy sokat számít az, ha otthon is foglalkozunk a hegünkkel, legyen szó masszázsról, tornáról vagy akármilyen általunk preferált technikáról. Nem az a fontos, hogy órákat töltsünk el vele, hanem a napi, heti szintű rendszeresség. Teljesen normális, ha eleinte nehezen megy az, hogy a saját hegünket kezeljük, esetleg idegenek, érezük, mintha nem hozzánk tartozna. Fontos, hogy türelmesek legyünk magunkkal és a testünkkel is. Kellő kitartással ez fokozatosan változni fog és később nem lesz nehéz, hogy hozzá érjünk. Nem kell ezekkel a fájdalmakkal együtt élnünk, ha csak nem akarunk. Nincs olyan heg mellyel késő lenne foglalkozni!

 

Végezetül pedig egy kis segítség az otthoni masszázshoz. Egy videó mely segítségével könnyedén neki láthatunk kezelni a császármetszés utáni hegünket. (13 perc csupán)

A szöveghez alapul szolgáló irodalom: Chronic caesarian section scar pain treated with fascial scar release techniques: A caseseries Jennifer B. Wasserman, DPT, MSc, Jessica L. Steele-Thornborrow, DPT , Jeremy S. Yuen, DPT, Melissa Halkiotis, DPT, Elizabeth M. Riggins, DPT

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

További cikkek

Gyakran ismételt kérdések

Mire számíthatsz az első alkalommal?

Abban az esetben, ha még nem jártál masszázson vagy nálam, szeretném bemutatni neked, hogy is néz ki az első alkalom:  

1. Részletesen átbeszéljük, hogy mivel szeretnéd hogy foglalkozzunk. 
2. Végigvesszük, hogy van-e valamilyen speciális körülmény, ami befolyásolja a masszásod. (Érzékenység, korábbi sérülés, stb.). 
3. Elmondom mit javaslok Neked azok alapján amit megosztottál. 
4. Kint megvárom, hogy kényelmesen elhelyezkedj a masszázságyon. 
5. Finoman kezdem majd a masszázst, hogy felmérjem milyen állapotban vagy. 
6. A te igényeid szerint lesz erős vagy gyengéd a kezelés. 
7. A masszázs alatt halk zene fog szól, kivéve ha a csendet részesíted előnyben. 
8. A kezelés alatt nem kell beszélnünk (ha csak nem szeretnél), így kitudsz kapcsolni és megpihenni a nyugalomba. 
9. A kezelés alatt törölközővel takarlak, a szobának a hőmérsékletét pedig az évszaknak megfelelően teszem számodra komfortossá. 
10. Ha egy adott problémával érkeztél mindig visszaellenőrizzük hogyan változott annak hatására és úgy haladunk tovább. 
11. A masszázs végén, immár elazultan, hagyok neked időt, hogy megtörölközz és felöltözz. 
12. Összehasonlítjuk a kezdeti állapothoz képest a mostanit és ha kell javaslok hozzá gyakorlatokat, amikkel az eredményt még tartósabbá teheted. Itt van lehetőség a benned felmerült kérdésekre választ kapni. 
13. Ha szeretnél jönni hozzám, megbeszéljük a következő időpontot.  

Szeretettel várlak téged a felejthetetlen masszázsra!

Mikor kell megérkeznem masszázsra?

A masszázsra érdemes 5 perccel a megbeszélt időpont előtt megérkezni, hogy nyugodtan legyen idönk átbeszélni, hogy mit szeretnél. Ez segít abban, hogy az időpontodat teljes mértékben ki tudd használni, és a masszázs pihentetően induljon.

Mit kell magammal hoznom?

A masszázsra érkezve általában nincs szükség különösebb előkészületre, mindent biztosítok számodra. Kényelmes ruházatban érkezz, ami nem szorít és könnyen levehető. A legfontosabb, hogy hozd magaddal a nyitottságodat és a vágyadat a pihenésre!

Mi történik, ha elkések?

Amennyiben késve érkezel, és emiatt nem tudjuk időben elkezdeni a masszázst, sajnos az idő a Te kezelésednek idejéből csökken. A többi vendégre való tekintettel a masszázst a tervezett időben kell befejeznünk. 

Ebben az esetben is az eredetileg foglalt masszázs hosszát és típusát szükséges kifizetni. Kérem, hogy amint észleled a késést, mindenképpen jelezze felém. Köszönöm a megértésed!

Hogyan és meddig mondhatom le a foglalásom? Van-e lehetőség időpont módosításra?

Foglalásodat legkésőbb 24 órával a megbeszélt időpont előtt mondhatod le vagy módosíthatod, így lehetőség nyílik arra, hogy más vendégek is élhessenek a felszabaduló időponttal. Amennyiben a lemondás 24 órán belül történik, az adott kezelés árának 50%-át felszámolom.  

Ajándékutalvány és bérlet esetén felhasználtnak minősül azaz alkalom.  

Ha szeretnél módosítani vagy lemondani, kérlek, lépj velem kapcsolatba telefonon, e-mailben vagy messengeren. Megértésedet köszönöm!

Milyen fizetési lehetőségek vannak?

Masszázs után többféle fizetési lehetőség közül választhatsz: fizethetsz készpénzben, átutalással, illetve SZÉP kártyás utalással is. Válaszd azt a megoldást, amely számodra a legkényelmesebb!

Lehet-e beszélgetni masszázs közben?

Természetesen lehet beszélgetni masszázs közben, ha szeretnél. Azonban sokan inkább a csendet vagy a pihentető zenét részesítik előnyben, hogy jobban ellazulhassanak. A legfontosabb, hogy te jól érezd magad, ezért nyugodtan mondd el, mi a számodra legkényelmesebb.

Van parkolásra lehetőség a környéken?

Igen, a környéken van parkolási lehetőség. Általában sok szabad hely szokott lenni, de fontos megjegyezni, hogy a parkolás fizetős. Érdemes előre tájékozódni a parkolási díjakról és az időkorlátokról, hogy zavartalanul élvezhesd a masszázst.

Menstruáció alatt is jöhetek masszázsra?

Igen, menstruáció alatt is jöhetsz masszázsra. Sok vendég számára a masszázs kifejezetten enyhíti a menstruációs görcsöket és javítja a közérzetet. Azonban érdemes előre jelezni, hogy menstruáció alatt vagy, hogy ennek megfelelően tudjam alkalmazni a fogásokat. Ha bármilyen kérdésed van, vagy kényelmetlenül érzed magad, bátran jelezd a masszázs során.

Várandóság alatt is mehetek masszázsra?

Igen, várandóság alatt is mehetsz masszázsra. A várandós nők számára kifejlesztett masszázs segíthet enyhíteni a terhességgel járó fájdalmakat, mint például a derékfájás, a lábdagadás, és a feszültség. Mindig tájékoztass a terhességed állapotáról és az esetleges orvosi javaslatokról, hogy a kezelést a legnagyobb biztonságban élvezhesd.

Lehet-e masszázst ajándékként adni?

Igen, masszázst ajándékként is adhatunk. Az egyedi, névre szóló ajándékutalvány formájában papír alapú vagy online változatban is elérhetőek, ami lehetővé teszi, hogy a megajándékozott a neki tetsző időpontban és kezeléstípusban vegye igénybe. Az ajándékutalvány remek módja annak, hogy valakinek egy különleges élményt ajándékozzunk, legyen szó pihenésről, felfrissülésről vagy stresszoldásról.

Ajándékutalványom van, hogyan foglalhatok időpontot?

Ajándékutalvány felhasználásához időpontot foglalhatsz: telefonon, e-mailben vagy messenger-en.

Milyen gyakran kellene masszázsra járnom?

A masszázs gyakorisága személyre szabott és több tényezőtől függ, például a céltól, az életmódtól és az egyéni szükségletektől. Általános irányelvek szerint: 

1. Relaxáció és stresszkezelés: 3-4 hetente egyszer, hogy folyamatosan fenntartsa a relaxációt és csökkentse a stresszt. 

2. Fizikai fájdalom vagy izomfeszültség: Hetente egyszer ajánlott, kúraszerűen, különösen, ha gyakori fájdalmak vagy izomgörcsök jelentkeznek. 

3. Rehabilitáció: Orvosi javaslat alapján, lehet heti vagy kétheti rendszerességgel, a gyógyulás elősegítése érdekében. 

Fontos, hogy hallgass a tested jelzéseire, és szükség szerint alkalmazkodj.
crossmenu