Amikor először hallottam a Watsuról egy tanfolyam keretében, érdeklődve figyeltem, hogy mi is lehet ez a technika, amiről ilyen őszinte szeretettel mesélnek. Miután utánaolvastam és többször ki is próbáltam született meg a döntés, hogy ezt én is meg szeretném tanulni, ezzel segítve másoknak. A masszázstechnikáknál szerzett tapasztalataimmal kiegészülve vált számomra igazán hatásos módszerré. Nézzük meg, hogy mi is ez és miben tud segíteni!
A Watsu néven ismert vízi technika Harold Dull nevéhez kapcsolódik, aki Zen Shiatsu-t oktatott Észak Kaliforniában. A 80-as években egy nagyon meleg tavaszon elkezdte tanítványait lebegtetni a vízben, melyet a Shiatsu-ból átvett elemekkel, nyújtásokkal egészített ki. Ezután forrta ki magát a ma ismert formájává, melyet Watsu-ként - WATer shiatSU - ismerünk.
A víz egy tökéletes közeg arra, hogy szabadnak érezzük magunkat. A Watsu során hagyod magad lebegtetni a vízen, a tested finoman emelkedik és süllyed, ahogyan a levegőt veszed. Ebben a szituációban kiengednek a szervezetedben rejlő feszültségek. A meleg víz forgatagában egyre mélyebb és mélyebb relaxált állapotot érsz el. Tudatod folyamatosan változik, megtapasztalod a nyugalmat, a teljesség érzését, ahol már nincs helye a mindennapi gondoknak, félelmeknek. Ezekkel a görcsökkel együtt tested elengedi a feleslegesen cipelt terheket is. Ezzel a felszabadultsággal a mozdulataid egyre jobban egy hullámra hasonlítanak, melyek a belső csend egy számodra eddig ismeretlen állapotát mutatják meg. Ebben a helyzetben lehetőséged nyílik megtapasztalni a víz határtalanságát és egy „egységélményt”, melybe beleengedve magad, feloldódhatsz.A víz mélyén képessé válunk gyógyítani a sebeinket. A Watsu minden szinten hatással van ránk: érzelmi, mentális, spirituális és fizikai minőségben egyaránt. Ez a fajta közelség és elfogadás képes megnyitni a szívünket és spontán játékra hívja elménket.
Yavelow, aki szintén foglalkozott a vízi terápiákkal, ezt az élményt a következőképpen fogalmazza meg: „Amikor a tested felszabadult és az elméd megnyugodott, már nincs semmi, mely megakadályozná, hogy lelked ragyogjon.”
Ahhoz, hogy megnézzük milyen a klinikai használhatósága, és hogy ez miként támasztható alá tudományosan, Kieren Faull vizsgálata fog nekünk ebben segítséget nyújtani. Kutatásában különböző vízi technikákat hasonlított össze, ahol azt nézte,hogy az adott eljárás mennyire képes segíteni a fibromialgia kezelésében.
………………………………………………………………………………………………….............................................................................................................
Fibromialgia: az izmokban és az azok körüli lágyszövetekben kialakult fájdalom, melynek az eredete általában ismeretlen. Néhány esetben egy másik betegség tünete, mint például ízületi gyulladás. Jelentkezhet merevség formájában azokban a szövetekben, melyek könnyen kifáradnak. Alvászavarok is kisérhetik.
……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….............
Kutatásában 17 nő vett részt, akik életkorra 26 és 65 évesek voltak. Két héten keresztül kaptak kezelést, heti 2 alkalommal és ezek között legalább 2 napot hagytak ki. Ezt követően 3 hét szünet következett, majd megismételték ezt a 2 hetes periódust. Több mérési szempontot vett figyelembe, amiknek a változását nézte a kutatása során: fizikai funkciók (rugalmasság, izommerevség, görcsök, testi fájdalmak), vitalitás, egészségről való felfogás stb. Azt találta, hogy a másik módszerrel szemben a Watsu sokkal hatékonyabban csökkentette a fájdalmakat, az izomgörcsöket, növelte az életkedvüket és mindemellett szociálisan nyitottabbá tette a részvevőket a környezetük felé.
Azok számára ajánlom ezt a technikát, akik nehezen fogadják el a másik közelségét. Hasznos lehet azok számára is, akik feszültek és nem képesek megállni egy pillanatra: venni egy nagy levegőt. Akik szeretnének bízni, de nem mernek. Akik szeretnék megtapasztalni azt, milyen az, amikor valaki igazán jelen van velünk együtt, egy feltétel nélküli elfogadás állapotában. Akik érzik, hogy túlkontrollálják az életüket, de nem tudják, hogy lehet kiengedni. Mindenkinek, aki szeretné magában fejleszteni az önátadást, a béke élményét.
Ha szeretnéd kipróbálni ezt az élményt, nagy szeretettel várlak!
A írásban említett cikk: Kieren Faull - A pilot study of the comparative effectiveness of two water-based treatments for fibromyalgia syndrome: Watsu and Aix massage